Dodatkowe wyrzutnie systemu Patriot w Polsce. Szef MON przyjął ofertę Niemiec
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że przyjął propozycję niemieckiej minister obrony dotyczącą rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Dodał, że zaproponuje, by nowa bateria stanęła na wschodzie Polski.
2022-11-21, 09:31
''Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą'' - napisał w mediach społecznościowych minister obrony narodowej. Niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło rozmowy z Polską w sprawie obrony powietrznej. Poinformował o tym rzecznik resortu.
Wcześniej w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Rheinische Post" szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht informowała, że Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwrakietowej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. To konsekwencja wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich.
Niemcy chcą lepszej ochrony polskich i słowackich granic
Niemiecka minister obrony oceniła, że po wydarzeniach przy granicy z Ukrainą powinien zostać wzmocniony nadzór przestrzeni powietrznej w Polsce i na Słowacji. - Chcemy zwiększyć kontrolę nad terytoriami państw NATO, które graniczą z Ukrainą - powiedziała Christine Lambrecht w rozmowie z "Rheinische Post".
Dodała, że rząd federalny zaoferował wsparcie w zabezpieczeniu polskiego nieba systemami obrony powietrznej Patriot. - Jesteśmy już na Słowacji i chcemy tam przedłużyć naszą obecność co najmniej do końca 2023 roku - zaznaczyła.
REKLAMA
Oferta wsparcia w nadzorze powietrznym
W związku z uderzeniem rakiety w Przewodowie, Niemcy zaoferowały Polsce wsparcie także w monitorowaniu przestrzeni powietrznej. Rzecznik niemieckiego MON zapewnił, że pomoc może zostać udzielona w każdej chwili. Niemieckie władze zapewniły Polskę o wzmocnieniu misji Air Policing, w której skład wchodzą myśliwce Eurofighter.
- Te odrzutowce dysponują prędkością, siłą ognia i zwinnością, co pozwala im szybko reagować na zagrożenia. Mogą zostać poderwane w każdej chwili, a patrole mogą się odbywać z baz niemieckich sił powietrznych - powiedział rzecznik niemieckiego MON, Christian Thiels.
Dodał, że nie podjęto jeszcze decyzji dotyczącej liczby Eurofighterów, które miałyby patrolować polskie niebo. Według niego będzie ona jednak w pełni wystarczająca, aby skutecznie wzmocnić kontrolę. Odrzutowce wracałyby po każdej misji do Niemiec.
NATO-wskie misje Air Policing bywają regularnie przeprowadzane nad państwami bałtyckimi, które nie mają lotnictwa pozwalającego im na zapewnienie ochrony własnej przestrzeni powietrznej. W tych misjach rotacyjnie biorą też udział polskie myśliwce.
REKLAMA
Posłuchaj
- System Patriot w Polsce. Cielma: to się dzieje, wreszcie nie musimy narzekać
- System obrony powietrznej Wisła. Prezydent Duda: będzie najnowocześniejszy na świecie
- Premier: polska armia musi być tak silna, by nigdy nie musiała być używana na polu walki
Zobacz także: Radosław Fogiel w Programie 3 Polskiego Radia
IAR/ mbl,jmo
REKLAMA